İspanyolca ile ilgili bir çok şey

Alberto Granado, Che Guevara, Futbol


Biyokimyager Alberto Granado Che ile olan arkadaşlığı ve onunla beş güney amerika ülkesine yaptığı yolculuk dolayısıyla dünya genelinde tanınıyordu.

Futbol ikilinin paylaştığı bir tutkuydu. Ünlü gezileri sırasında futbolu gittikleri ülkelerdeki insanlarla ilişki kurmakta ve yeni kapılar açmakta bir araç olarak kullanıyorlardı.

1952 yılında Alberto Granado ve Ernesto Che Guevara Güney Amerika'nın çeşitli ülkelerine yedi ay süren bir yolculuk yaptılar. Diğer vasıtaların dışında motorsiklet, gemi, kamyon ve sal ile gerçekleştirdikleri bu yolculuk sırasında latin amerikalıların yoksulluğuna, sömürülmelerine ve sosyo-politik duruma birebir şahit olmaları sosyal vicdanlarını geliştirdi.

El Pais gazetesiyle yaptığı bir röportajda "Dünyayı tanımak değil değiştirmek gerektiğini öğrendim" diyordu Granado. Bu harika yolculuğun ikilide bıraktığı izler Ernesto Che Guevara'nın tuttuğu ve çok sonraları Walter Salles tarafından yönetilen "Motorsiklet Günlüğü" filmine de kaynak olan günlükte kayıtlı. Granado da yazdığı "Che ile Güney Amerikada" kitabında hikayeyi kendi gözüyle anlattı.

Futbolu sportif bir eğlence olarak gördükleri futbolu, yatacak yer, yiyecek, ekonomik kaynak sağlamada ve gittikleri her ülkede insanlarla bağlar işinde de geçerli bir araç olarak kullandılar. Che'nin günlüğünde bu konuyla alakalı çeşitli bölümler bulunuyor.

"Mart ayı, Chuquicamata - Şili'de" diye anlatmaya başlar Che Guevara "Yolculardan oluşan bir takımın rakipleriyle maç yaptığını gördük. Alberto sırt çantasından futbol ayakkabılarını çıkardı ve onlara dersini verdi. Sonuç mükemmeldi: Bir sonraki maç için kiralandık. Ücretimiz: yatacak yer, yemek ve Iqique'ye kadar taşıma.

iki gün geçip maçın yapılacağı beklenen pazar günü geldiğinde bizim oynadığımız takım parlak bir zafer kazanmıştı." (Che'nin günlüğü - sayfa 78)

Che ve Granado Şili'de maden işçilerinin zor koşullarına şahit oldular ve bazı grevlere destek verdiler. Günlüğün "Şili: Uzaktan bakılan" başlıklı kısmı dönemin politik panoramasının ve şili halkının kısa ama derin bir analizini oluşturur. Geleceğin Comandante'si Che daha sonra Cuzco'da (Peru) şöyle yazar: "futbol oynayan bir grupla karşılaştık ve hemen oyuna davet edildik. Bir o atakta bir bu atakta yıldızlaşıyordum". Aynı maç için Alberto şunları yazmıştı: "yeteneklerini konuşturuyordu (...) oyundaki yeteneğimiz sayesinde topun sahibinin ve bizi çalıştığı otelde iki gün geçirmek için davet eden yetkilinin sempatisini kazanmıştık"

Haziran ayında, Alberto ve Ernesto Peru'nun Machu Pichu ve başka şehirlerini gezdikten sonra Peru Amazonlarındaki San Pablo'yu, futbolun hayatın bir parçası olduğu cüzzam kolonisini ziyaret ettiler. Öğleden sonraları futbol oynadıklarına dair çeşitli referanslar var. Bu defa her zaman kazanamıyorlardı: "Çok kötü oynadığımız bir maçtı" yazmışlardı. Daha sonra Che kolonide yaptıkları bir maç hakkında "her zamanki görev yerinde olduğum bir maç yaptık, öncekilerden daha iyi oynadım" yazacaktı .

San Pablo'dan onları Amazon nehri boyunca ilerleyerek Leticia'ya (Kolombiya) kadar götürecek olan "Mambo-tango" isimli sal ile ayrıldılar. Oradan Bogota'ya havayolu ile geçmek için ikilinin çok yüksek bir meblağ ödemesi gerekiyordu. "İmdadımıza yetişen şey, uçak için beklerken bir futbol takımının bizi antröner olarak işe alması oldu"

"İlk başlarda sadece antreman yaptırmayı düşünüyorduk (ama) sonradan oynamaya da karar verdik, en zayıf olarak kabul edilen takımımız mükemmel sonuçla finale yükseldi ve final maçını penaltı atışlarında kaybetti." Oynadıkları bu maçlarda Alberto (dönemin meşhur bir arjantinli futbolcusundan esinlenilerek) "Pedernerita" lakabına layık görülürken ekip arkadaşı Che bir penaltı kullandı. Temmuz ayında annesine yazdığı mektubunda Che'nin söylediğine bakılır ise "Leticia'nın tarihine geçecek bir penaltı atışıydı". Bu uzun mektubunda Che şunu da yazmıştı: "Millonarios ve Real Madrid maçını en meşhur tribünlerden birinde izleyeceğim. Yurttaşlarımı kemirmek bakan kemirmekten bile zordur" O günlerde arjantin futbol ligindeki grevden dolayı onlarca arjantinli futbolcu Kolombiya takımlarında oynuyorlardı. Özellikle başkent ekipleri olan Millonarios ve Santa Fe takımlarında Che'nin yurttaşı çok sayıda oyuncu vardı.

O Temmuz ayında Millonarios takımı Bogota'da Nemesio Camacho El Campín Stadında Real Madrid ile iki dostluk maçı yaptı. Guevara ve Granado'nun İspanya ekibine karşı oynamak için Bogota ekibindeki vatandaşlarına ulaşma girişimleri sonuçsuz kalacaktı. Anlatılanlara göre, bazılarının iddaa ettiği gibi herhangi bir futbolcunun daveti üzerine değil tamamen kendi istekleriyle gittikleri, o maça sadece seyirci olarak katılabildiler

"Polis Şiddeti" dönemindeki Kolombiya'nın ortamı onları çok yorunca, yollarını bir süreliğine ayırdıkları Venezuela'ya yolculuk yaptılar. Küba devriminin zaferinden sonra
Che Guevara arkadaşı Granado'yu Küba'ya davet etti. Granado Küba'da doçentlik ve bilimsel danışmanlık yaptı. 5 Mart 2011 de Habana'da öldü. İsteği üzerine cesedi, külleri Küba, Arjantin ve Venezuela'ya dağıtılmak üzere yakıldı

http://cubainformacion.tv/index.php?option=com_content&view=article&id=20428:alberto-granado-el-che-guevara-y-el-futbol&catid=54&Itemid=200077 adresindeki ispanyolca orjinalinden Ercan Bayraz tarafından çevirilmiştir.

0 yorum:

Yorum Gönder