İspanyolca ile ilgili bir çok şey

Gramer Dersleri - GUSTAR


Hepimiz birşeylerden hoşlanır, bir şeyleri severiz ve bunu ifade ederiz. Fakat bunu ifade ederken doğru kelimeleri seçmemek bazen sıkıntılı sonuçlara neden olabilir. İspanyolcada hoşlanmayı, sevmeyi bildiren birçok fiil var. Bu deste biz Gustar fiili hakkında konuşacağız. Gustar fiili diğer ispanyolca fiillerden oldukça farklı bir fiil. Bu farkın ayrıntılı açıklamasına daha sonra değinmek üzere fiilin çekimi hakkında bilgi verelim.

Eğer beğenimizi kazanan nesne ya da insan (biz şey kelimesini kullanalım) tekil ise:

Gustar:
Me gusta
Te gusta
Le gusta
Nos gusta
Os gusta
Les gusta

Fakat beğenimizi kazanan bir şey değil de şeyler ise yani çoğul ise:

Gustar:

Me gustan
Te gustan
Le gustan
Nos gustan
Os gustan
Les gustan

Gustar fiilinde yukarıdaki çekimlerden de anlaşıldığı gibi önemli olan fiil çekimin önüne yazılan ve şahıslara göre değişen ekler. Bu ekler sayesinde hoşa giden ya da sevilen şeyin kimin hoşuna gittiğini anlıyoruz.
Örneğin:Me gusta la casa cümlesinden evden hoşlanan kişi 1.tekil şahıs iken te gusta la casa cümlesinde ikinci tekil şahıstır. Bu cümleler sırasıyla şöyle çevirilir:

Evi severim / evden hoşlanırım
Evi seversin / evden hoşlanırsın

Burada sevmek ve hoşlanmak fiillerinin ayaklarını yere indirmek için İngilizce bilen arkadaşlara ek bir açıklamada bulunmak isterim. Gustar fiilinin İngilizcedeki karşılığı Like fiilidir. Yani Love fiilini karşılayan sevmek anlamına gelmez Gustar fiili.

Şimdi devam edelim. Yine aynı örnek üzerinden gidersek. Cümlede Gustan değil Gusta çekimi kullanılmış bunun sebebi sevilen şeyin tekil olması. Yani bir tane evden bahsedilmesi. Evin sayısı çoğul olsaydı Gustan çekimi kullanılacaktı.
Me gustan las casas de esta ciudad. – ( I like the house’s of this city ) yani bu şehrin evlerini seviyorum.
Te gustan las casas de esta ciudad – bu şehrin evlerini seviyorsun.

DİKKAT: Cümlede fiilin gustan halinde kullanılması hoşlanma eylemini yapan şahısların tekilliğine ya da çoğulluğuna değil hoşlanılan şeylerin tekilliğine ve çoğulluğuna bağlıdır. Yani birden fazla şahıs bir evi beğenebilir. Fiil bu durumda hala gusta halindedir. Ama bir kişi bile birden fazla evi beğenirse fiil gustan olmalıdır.
Bir örnek:Nos gusta esta casa – Bu evi beğeniriz / severiz
Me gustan estas casas – Bu evleri beğenirim / severim

Cümleleri olumsuzlamak için ise başa no koymak yeterlidir.
Me gusta : severim, hoşlanırım
No me gusta: Sevmem, hoşlanmam
7 yorum:

 1. bilgiler için teşekkürler. elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 2. anladım simdı teşekurler. endıendo mucho grasıas

  YanıtlaSil
 3. merhaba,
  Açıklamalar için teşekkürler. Ek bilgi olarak interesar, importar, doler, paracer gibi fiillerde bu şekilde kullanılıyormuş..

  YanıtlaSil

Acción Poética

Acción Poética

Humor en Español

Humor en Español