İspanyolca/Türkçe cümleler - Frases en Español/Turco


Bazı cümleler tamamen kültürle/gündelik hayatın gelişimi, üretilmesiyle ilgilidir ve başka bir dile kelimeleri birebir çevirerek karşılığını bulmak çok zordur. Bazen öğrencilerimden kısa ispanyolca kompozisyonlar yazmalarını isterim. Bu kompozisyonlarda en az bir defa bu durumla karşı karşıya kalırım.


Kelimeleri direkt sözlükteki anlamlarıyla çevirince karşı tarafa (ispanyola, latine) bir anlam ifade etmeyecek cümleler kurarız. Bir olayla örnek vermek gerekirse, türkiyede insanların kavga ederken birbirlerine “kimsin sen..?!” diye bağırmalarını düşünebiliriz. Bir ispanyolla kavga ederken “quién eres tú?!” dersek büyük ihtimal “me llamo miguel” gibi bir cevapla karşılaşırız. Eğer sayfamı takip edenler içinde bir ispanyolla kavga etmek isteyen varsa “kimsin sen?!” demek için “quién coño te crees tú!” falan desin en azından. O zaman olay daha renkli olacaktır.


Yani onların bazı durum ve olayları yaşamaları ile bizim yaşamamız arasında dağlar kadar fark vardır. Garip bir örnek oldu kabul. İşte bu birebir çevirisi yapıldığında bazen anlamsız kalan cümlelerden bazılarını ben sizin için çevirdim, umarım işinize yarar.Başın sağolsun.
Acepte mis condolencias!


Kolay gelsin.
Que te sea leve!


Geçmiş olsun.
Que te mejores!


Allah senden razı olsun 
Dios te bendiga! Dios te bendiga mucho!  DTBM (kısaltma olarak latinler tarafından çok sık kullanılır). 


İyi şanslar!
Suerte!


İyi eğlenceler.
Que te diviertas!
Que lo pases bien!


Afiyet olsun!
Buen provecho! – Que aproveches!


Allah korusun!
Dios no lo quiera! (bir şey anlatırken olmasını istemediğiniz bir olaydan bahsederken.)


Benim için farketmez!
Me da igual!


Mazallah!
Toca la madera!
Meksikalı arkadaşınız varsa kesinlike “
Que la boca se te haga chicharrón!” deyin onlar anlar.

Bu yazıyı burada bitireyim. Herkese ispanyolca dolu günler. Özel dersler hakkında bilgi almak için espanturca@hotmail.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

1 yorum:

  1. SİZİN YAŞINIZI BİLEMEM AMA ,BEN 63 YAŞIMA GİRDİM. YÜKSEK DERECEDE LİSAN ÖĞRENME MERAKIM VAR.BİZİM ZAMANIMIZDA DERS GEÇMEK İÇİN VE YÜZEYSEL YABANCI DİL ÖĞRENİRDİK. PRATİK OLARAK İNGLİZCE SEVİYEMİ% 60 LARA ÇIKARDIM. ŞİMDİ İSPANYOLCAYA MERAK SALDIM.UMARIM İNGİLİZCEYE AYIRDIĞIM ZAMANIN YARISI KADAR BİR ZAMANDA BUNDADA BAŞARILI OLURUM.EMEĞİNE SAĞLIK YAZDIĞIN BU NOTLAR İÇİN.FAKAT BİRDE KOPYALA YAPIŞTI FIRSATI VEREYDİN ÇOK MUTLU OLACAKTIM. SELAMLAR.

    YanıtlaSil

Acción Poética

Acción Poética

Humor en Español

Humor en Español

İspanyolca Öğrenenler