İspanyolca Öğretmenine Notlar


Eski öğrencilerimden birisi, (ismini veremeyeceğim) bir kurumdan ders almıştı. Daha sonra o kurumdaki derslerini bırakıp benimle özel derslere başladı. Diğer kurumda bir kaç ay ders almış olmasına rağmen, neredeyse hiç bir şey öğrenememişti. Neden böyle olduğunu sordum. Aldığım yanıt sadece İspanyolca için değil, öğrenilen (öğretilen) her şeyde yaşanan genel bir sıkıntıya işaret ediyordu. Öğretmen sınıfta o günün konusunu tahtaya yazıp, iki de örnek cümle verip konuyu geçiyormuş. Bir süre sonra bu yöntemden verim alamayacağını fark eden bir çok öğrenci dersleri bırakmış.

Ders verirken kesinlikle düşülmemesi gereken bir hata bu. Bazı öğrenciler anlatılan dersi bu şekilde de anlayabilir. Ama çoğunluk için bu yetersizdir. Hatta öğrenci derste klasik anlatma yöntemlerini anlasa bile dersten sonra çok çabuk unutur. Yapılması gereken öğrenci ya da öğrenci grubunun yapısına (yaş, meslek, İspanyolca öğrenme sebebi ve motivasyonu) bağlı olarak farklı aktiviteleri gerçekleştirebilmeli, dersi sadece sıkıcı konu anlatımı olmaktan çıkarabilmelidir.

Örneğin sayıların anlatıldığı bir dersin ardından iki tane yüksek rakam yazıp bunları okutmak yerine öğrencilerle bir kelime bir işlem programının işlem kısmına benzer yarışmalar yapılabilinir. Ya da sayılar dersi için sınıfa tombala getirilip dersten sonra tombala oynana bilinir  Önemli olan öğrencinin ilgisini diri tutmaktır. Bu da daha çok rekabeti arttırıcı aktivitelerle, yarışmalarla sağlanabilinir.


Bu konuda yazacağım yazılarda İspanyolca öğretenlere değişik konularda yukarıda yazdıklarıma benzer aktivite örnekleri vermeye devam edeceğim.

Şimdilik Adios!2 yorum:

  1. cok haklisiniz benimde gittigim.kurs yeri aynen sizi soylediginiz sekilde ispanyolca anlatiyrlar aktivitelerle eglenceli geciyr bir dahaki dersi iple cekiyorum.

    YanıtlaSil
  2. Ben İstanbul Cervantes'e gidiyorum. Öğretmenden çok memnunum (Ervin Santos). Aynen tarif ettiğiniz gibi der eğlenceli bir hale getiriyor. 3 ayda sıfırdan İspanyolca konuşan birine dönüştüm.

    YanıtlaSil

Acción Poética

Acción Poética

Humor en Español

Humor en Español

İspanyolca Öğrenenler