İspanyolca ile ilgili bir çok şey

İspanyol dili hakkında ilginç bilgiler

Herkese merhaba.
Bugünkü yazımda İspanyolca ile ilgili bazı ilginç bilgiler paylaşmak istiyorum. Keyifli okumalar.

·         E harfi %16.78 oranla ispanyolcada en çok kullanılan harftir, e harfini %11.96 oranla A harfi, %8.69 ile O harfi ve %7.88 oranla L  harfi takip eder. En az kullanılan harf %0.01 oranla W harfidir.  Harfler kullanım oranlarına göre en yüksekten en aza doğru şu şekilde sıralanır:
E, A, O, S, R, N, I, D, L, C, T, U, M, P, B ,G ,V, Y, Q, H, F, Z, J, X, W, K.

·         El voseo  (ikinci tekil şahıs için tú yerine vos kullanma) Arjantin,  Paraguay, Uruguay, Nicaraguay, Peru, San Salvador, Guatemala, Costa Rica ve Honduras gibi latin amerika ülkelerinde kullanılır. Bu durum en çok Arjantin için geçerlidir.

·         İspanya’nın güneyinde kurulan Endülüs Emevi Devletinde (ya da ispanyolların adlandırdığı şekilde; Califato de Córdoba’da) yaşan müslümanlar ispanyolca’yı “hristiyanca” olarak adlandırıyorlardı.

·          İspanyolca 3 asırdan daha fazla bir süre boyunca Filipinlerin resmi dillerinden birisi olarak kullanılmıştır bu durum 1973 yılında yapılan anayasayla değiştirilmiştir.

·         İspanyolca 400 milyon insanın anadilidir. Mandarin’den sonra anadil olarak en fazla insanın kullandığı dildir. İngilizceyi anadil olarak kullanan insanların sayısı 330 milyon civarındadır.

·         Avrupada dilsel gelişimi yüzyıllara göre gösteren aşağıdaki gif ispanyolcanın iberia yarımadasındaki tarihsel gelişimini anlamamıza yardımcı olacaktır diye düşünüyorum. İspanyol diliyle ilgili ilginç bilgiler yazılarıma devam edeceğim. Ama bugünlük bu kadar.0 yorum:

Yorum Gönder