İspanyolca ile ilgili bir çok şey

Bir fıkra - Un Chiste 4


Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba. İlk yazım bir fıkra çevirisi olacak. Tabi yine çeviri yaparken öğrenmeyi de unutmayacağız. Fıkranın ispanyolcasını ve türkçesini aşağıya yazacağım. Her bir paragrafı ve çevirisini aynı renkte yazacağım yine. Böylelikle karşılaştırmanız kolay olacak. Fıkraya geçmeden önce, bu yazıdan öğrenmeniz gereken bazı önemli kelimeleri listelemek istiyorum.

La dirección: Adres
La luna de miel
: Balayı
El funeral: Cenaze töreni
La pantalla: Ekran
La computadora: Bilgisayar
Por error: Yanlışlıkla, yanlışlık eseri

Bu fıkra sonunda bu kelimeleri ezberlemeniz ve yorumlar kısmına bu kelimelerle ilgili birer cümle yazmanız sizin yararınıza olacaktır.LA DİRECCİÓN EQUIVOCADA

Un matrimonio decide ir a pasar vacaciones en una playa del Caribe, en el mismo hotel donde pasaron la luna de miel hace 20 años atrás, pero debido a problemas de trabajo, la mujer no pudo viajar con su marido, quedando en darle alcance unos días después.

Cuando el hombre llegó y se alojó en el hotel, vio con asombro que en la habitación había una computadora con conexión a Internet. Entonces decidió enviar un e-mail a su mujer pero, se equivocó en una letra y sin darse cuenta lo envió a otra dirección...

El e-mail lo recibo por error una viuda que acababa de llegar del funeral de su marido, y que al leer su correo electrónico se desmayó instantáneamente. El hijo de la viuda al entrar en la habitación, encontró a su madre en el suelo sin conocimiento, a los pies de la computadora, en cuya pantalla se podía leer...

Querida esposa: He llegado bien. Probablemente te sorprenda recibir noticias mías por esta vía, pero ahora tienen computadora aquí y puedes enviarle mensajes a tus seres queridos. Acabo de llegar y he comprobado que todo está preparado para cuando llegues este próximo viernes. Tengo muchas ganas de verte y espero que tu viaje sea tan tranquilo y relajado como ha sido el mío.

P.D.: No traigas mucha ropa. ¡Aquí hace un calor infernal!

YANLIŞ ADRES
Evli çift tatillerini, 20 yıl önce balayını geçirdikleri Karayipler’deki bir otelde geçirmeye karar verir, ama iş ile ilgili problemlerden dolayı kadın eşiyle seyahat edemez, bir kaç gün sonra otelde buluşmak üzere anlaşırlar.

Adam otele ulaşıp, yerleştikten sonra odasında internet bağlantısı olan bir bilgisayar olduğunu şaşırarak görür. Karısına bir mail yollamaya karar verir, bir harfe yanlış basar ve bunu farketmeden maili başka bir adrese yollar.

Maili yanlışlık üzerine, kocasının cenaze töreninden dönen bir dul kadın alır, ve okur okumaz bayılır. Kadının oğlu odaya girdiğinde annesini yerde baygın yatarken bulur, annesinin ayak ucundaki bilgisayarın ekranından şunlar okunuyordur...

Sevgili karıcığım: Sağ salim ulaştım. Benden bu şekilde haber almak büyük bir ihtimalle seni şaşırtacaktır, ama artık burada bilgisayar var ve sevdiğiniz insanlara mesaj gönderebiliyorsun. Yeni ulaştım ve her şeyin gelecek Cuma için yani senin buraya geleceğin gün için hazır olduğunu gördüm. Seni görmeyi çok istiyorum, umarım senin de yolculuğun benimki gibi sakin ve rahat geçer.

Not: Çok elbise getirme. Burada cehenemmen sıcağı var!1 yorum: