Ögrencilerden çeviriler 4 - Gordio y Nudo Gordiano (çeviren: Dilek Dönmez)


Gordion ve Gordion’nun Düğümü

Gordion fakir bir köylüydü. Bir gün bir kartalın öküz arabasının değneğine konduğunu gördü.  Kartal değnekten ayrılmadığından Gordion, Frigya’daki Telmiso kentine yönelmeye karar verdi. Çünkü orada bunun ne anlama geldiğini sorabileceği  güvenilir bir kahin vardı.

Şehrin giriş kapısından geçmeden önce, kahinlik yeteneğine sahip güzel bir genç kızla karşılaştı. Genç kız ,kartallı arabayı görür görmez Gordion’ya yönelerek kurban sunmak için Zeus’a
gitmesi gerektiğini  söyledi ve Gordion’dan ona eşlik etmesi için izin istedi.

Gordion “Tabii ki” diye cevapladı ve ekledi: “Çok zeki bir genç kızsın, benimle evlenir misin?”
“Önce bir kurban sunulmalı” diye yanıtladı genç kız.

Böylece şehre doğru yöneldiler. Frigya kralının beklenmedik bir şekilde öldüğünü bilmiyorlardı. Kralın bir erkek çocuğu olmadığından, halefin kim olacağı bilinmiyordu. Bir kahin kehanette bulundu: “Yeni kralınız öküzlerin çektiği bir arabada, müstakbel eşiyle yaklaşmakta”

Onlar meydana öküzlerin çektiği arabayla girdiler. Aniden bütün bakışlar onlara ve  hala arabanın üzerinde durmaya devam eden kartala yöneldi. Hep birlikte haykırdılar: “İşte bizim yeni kralımız burada!”

Gordion şükranını bildirmek için Zeus’a arabayı ve öküzleri adadı. Gordion arabayı değneğe çok özel bir düğüm ile bağlamıştı. Bir kahin “bu düğümü çözebilecek kişinin Asya’nın efendisi ve sahibi olacağı” kehanetinde bulundu. Araba yüzyıllar boyunca Zeus’un rahiplerinin dikkatli gözlemlerinde Acropoliste kaldı.

İsa’dan önce 333 yılında, Büyük İskender olarak da tanınan, Makedonyalı İskender bu şehirden geçerken düğümü bir kılıç darbesiyle kibirli bir şekilde kesti.


Yazının ispanyolca orjinali aşağıdadır. Yazıyı çeviren öğrencim Dilek Dönmez'e teşekkür ediyorum. 

Gordiony el Nudo Gordiano

Gordionera un pobre campesino.
Un día vio que un águila se había posado en la vara de su carro de bueyes. Como el águila seguía instalada en la vara, sin inmutarse, entonces Gordiondecidió dirigirse a Telmiso en Frigia , porque allí había un oráculo confiable para preguntarle qué podía significar esto.

Antes de atravesar la puerta de entrada a la ciudad, encontró a una bella joven que poseía el don de la profesia. No bien vio el carro con el águila, le dijo a Gordionque debería ir directamente a ofrecerle sacrificios a Zeus y le pidió que la dejara acompañarlo.

-Por supuesto. Respondió Gordio. Y agregó –Eres una joven muy inteligente, ¿Quieres casarte conmigo?
-Primero hay que ofrecer sacrificios, dijo ella.

Entonces se dirigieron hacia la ciudad.
Ellos no sabían que el rey de Frigia había muerto subitamente y como no tenía hijos no se conocía al sucesor.

Pero un oráculo vaticinó:-!Su nuevo rey se acerca con su futura esposa en un carro tirado por bueyes! .

Ellos entraron con la carreta en la plaza e inmediatamente todas las miradas se posaron en ellos y en el águila que todavía seguía parada sobre la vara de la carreta.
Inmediatamente proclamaron- ¡Aquí está nuestro nuevo Rey!.

Como agradecimiento le dedicó el carro y los bueyes a Zeus.

Gordionhabía enganchado el carro a la vara con un nudo muy particular. Un oráculo vaticinó:-El hombre que pueda desatar el nudo se convertiría en el dueño y señor de Asia. La carreta quedó entonces en la Acrópolis, durante siglos, bajo la atenta vigilancia de los sacerdotes de Zeus.

En el año 333 antes de Cristo, Alejandro de Macedonia, También conocido como Alejandro Magno, pasó por la ciudad y cortó el nudo con su espada en un acto de soberbia.


0 yorum:

Yorum Gönder

Acción Poética

Acción Poética

Humor en Español

Humor en Español

İspanyolca Öğrenenler