İspanyolca ile ilgili bir çok şey

İspanyolca Öğrenenlere Türkçe Kaynak Önerisi

İspanyolca öğrenen insanlar genellikle ingilizce üzerinden ve ya ispanyolca kaynaklar üzerinden bu dille ilintili çalışmalarını gerçekleştirirler. İngilizce bilmeyen ve ispanyolca kaynaktan çalışarak pek bir şey anlamayanlar için benim tavsiyem İnci Kut hocanın kitaplarından faydalanmalarıdır. Özellikle Yoğun Metotla İspanyolca kitabını tavsiye ederim. Bu kitap oldukça kapsamlı ve anlatım açısından da tatmin edici bir kaynak. Fiyatı da o kadar abartılı değil. Bu kitabı bitirdikten sonra hikaye kitapları okuyabilirsiniz. Ya da roman okuyabilirsiniz. Zira hikaye kitabı okumakla roman okumak arasındaki tek fark roman okurken daha fazla bilmediğiniz kelimeyle karşılaşacak olmanız. Bu da bir noktada iyi bir durum zira yeni kelime öğrenme şansınız artacak. Bir çok insan hikaye kitaplarını okumak kolay zanneder ama alakası yoktur. Aynı derecede gramer bilgisi gerektirir hikaye kitapları da.

Bir yandan okuma yaparken diğer yandan, biraz daha gramer yoğunluklu bir kitap olan, yine İnci Kut'un yazdığı, İspanyol Dili ve Grameri isimli kitaptan devam edebilirsiniz. Sizlere tavsiyem konu başlıklarına takılmadan, konuda anlatılanın pratik uygulamasını kavramaya çalışmanızdır. Eğer tek derdiniz konuşabilmek ise, yani gramer sınavına girmeyecekseniz (ki öyle bir sınava girseniz bile size başlıkların isimlerini soracak değilller, öss sınavı değil sonuçta), pratik üzerine yoğunlaşmanız ve kafa yormanız dili daha hızlı öğrenmenizi sağlayacaktır.Bir de fono sözlüklerini almayın artık! İnci hocanın hazırladığı ve İnkılab yayınevinden çıkan sarı renkli küçük sözlüğü tavsiye ediyorum. Diğerlerini almayın.

İstanbulda yaşayanlar kesinlikle Cervantes Enstitüsünün kütüphanesine üye olmalılar. Yıllık elli lira gibi bir ücret ödeyerek çok geniş bir kütüphaneden faydalanabilir, filmleri, kitapları vb evinize götürebilirsiniz bu sayede.

Herkese kolay gelsin...

2 yorum:

  1. 0 dan başlayan biri bu kitabı almalı mı?

    YanıtlaSil
  2. Sıfırdan başlayanlar için ilk başta biraz karmaşık gelebilir ama birkaç aylık bir çalışmanın ardından bu kitaptan aldığınız verim artacaktır diye düşünüyorum. Kolaylıklar dilerim.

    YanıtlaSil

Blog Arşivi

Acción Poética

Acción Poética

Joyas de America Latina

Joyas de America Latina
Alfredo Zitarrosa

Un poco de humor, por favor

Un poco de humor, por favor