İspanyolca Öğrenenlere Tavsiyeler

Ders almanın yanı sıra yapılacak başka aktivitelerle ispanyolca öğrenme sürenizi hızlandırabilirsiniz. Bu konuda aşağıda yazacağım tavsiyeleri göz önünde bulundurmanızı öneririm.

* Her gün en az iki saatinizi ispanyolcaya ayırın. Bunun bir çoğunuz için imkansız olmadığını biliyorum.

* Yeni başlayanlar kesinlikle yazarak çalışsınlar. İnternet ortamında sayfaları okumak yeterli değildir. Gerekirse bir defterle bilgisayarın karşısında oturup ekrandaki bilgileri yazarak deftere geçirmeniz sizin yararınıza olacaktır.

* Birden fazla kaynaktan çalışabilirsiniz ama temel kaynağınız değişmesin.

* Yine internet üzerinden ispanyolların ve ya latinlerin olduğu sayfa ve sitelere üye olun.

* İspanyol ya da latin arkadaşlar edinin. Mümkünse reelde de görüşebileceğiniz ve konuşabileceğiniz insanlarla tanışın ama bu mümkün değilse internet üzerinden arkadaşlık geliştirerek onlarla sohbet edin.

* Altyazılı olarak ispanyolca filmler izleyin. Bu çok önemlidir zira öğrendiğiniz ispanyolcanın günlük hayatta nasıl kullanıldığını ancak bu şekilde öğrenebilirsiniz. Kitaplardan öğrendiğiniz dil bizim "istanbul türkçesi" diye tabir ettiğimiz türkçeye benzer. Doğal olarak sokak dilini ve o dile özgü kullanımları öğrenip anlayabilmek için son dönemde çekilmiş ispanyolca filmleri izlememiz gerekiyor.

* Yine kulak alışkanlığı edinmek için ispanyolca şarkılar dinleyin. Beğendiğiniz şarkıların sözlerini ezberleyin ve çevirisini yapın. Çevirisini yapıp ezberlediğiniz şarkılara sesli olarak eşlik edin.

* Evinizdeki eşyaların üzerine küçük post-it kağıtlarıyla, eşyaların ispanyolca isimlerini yazın.

* Derslerinizi ya da ezberlemek istediğiniz kelimeleri ses kaydeden bir mp3 vb cihaza okuyun. Yoldayken ya da evde bir iş yaparken o kayıtları dinleyin.

* Öğrendiğiniz kelimeleri günlük konuşmalarınızın içine yedirin. Şöyle açıklayayım: kapı anlamına gelen la puerta kelimesini mi öğrendiniz, bu kelimeyi unutmamak için kapıyı kapat demeyin de la puertayı kapat deyin. Bu da oldukça önemli bir çalışmadır.

* Son olarak işinin ehli bir öğretmenden profesyonel yardım alın. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için burayı tıklayın...

Sevgiyle kalın...

2 yorum:

  1. Mrb poner ve meter fiilleri arasındaki fark nedir acaba bilen var mı?

    YanıtlaSil
  2. Mrb poner ve meter fiilleri arasındaki fark nedir bilen varmı?

    YanıtlaSil

Acción Poética

Acción Poética

Humor en Español

Humor en Español

İspanyolca Öğrenenler