İspanyolca Kursları

Blog ve facebook grubum aracılığıyla benimle iletişime geçen bir çok arkadaş benden kendilerine bir kurs tavsiyesinde bulunmamı istiyor. İspanyolca öğrenmek isteyen ve benden kurs önerisinde bulunmamı gereken arkadaşlardan bir çoğu sanırım benim de ders verdiğimi bilmiyorlar. Doğal olarak bu soruyu soran arkadaşlarıma kendi derslerimi tavsiye ediyorum. Hala bilmeyen arkadaşlar derslerim hakkında bilgi almak için BURAYI tıklayabilirsiniz. 

Bu durumu tekrar hatırlattıktan sonra kurslar hakkındaki düşüncelerimi/eleştirilerimi paylaşmak istiyorum. İspanyolca ya da başka bir yabancı dili öğrenmek için bir kursa gitmek, ders almak tabii ki gereklidir. Kendi kendine çalışmak ancak öğrenciye bir temel oluşturmada yardımcı olabilir. O temelin üzerine gerekli bilgileri koymak yine ders almakla mümkündür. Fakat dersi nereden, nasıl almalı? Bu sorulara birincil olarak vermek istediğim yanıt şu: kesinlikle para gücüyle bir dili satın alamazsınız. Daha fazla öğrenerek daha iyi öğrenemezsiniz. Bir yere binlerce lira verecek olmak size o dilin kesinlikle öğretileceğini garanti etmez. Bazı kursların diğerlerine oranla olanakları fazla olabilir. Bunu yadsımıyorum, ama olanak olarak görülen o artı yönleri öğrenci kendi çabasıyla ücret ödemeden ya da çok daha az bir ödeme gerçekleştirerek oluşturabilir/bulabilir. Bu yüzden kesinlikle çok yüksek ücretler ödeyerek kurslara gitmenizi tavsiye etmiyorum.

Dersleri veren öğretmenlerin milliyetine de çok takılmamanızı öneririm. Yine bu konuda yazdığım bir yazımı bu LİNKten okuyabilirsiniz. Öğretmenin milliyetinden ziyade deneyimi ve bu işi yapmayı ne kadar sevdiği önemlidir. Bunları göz önünde bulundurmak gerekir. Başka bir konu ise ders ararken acele etmeme gerekliliğidir. İspanyolca piyasası oldukça karışık bir piyasa. Ders almak için anlaştığınız ücretin çok daha ucuzuna aynı kalitede dersler veren başka kurum ve kişiler de bulabilirsiniz. Bu nedenle önce kapsamlı bir araştırma yapmak her zaman için öğrencinin lehinedir. 

İspanyolca ders veren kuruma konuşmak için gittiğinizde, öğretmenlerinin latin ya da ispanyol olduğunu aşırı vurgulayan kurumlardan uzak durmanızı tavsiye ederim. Bunu bu kadar çok öne çıkarmalarının bir nedeni kendilerine olan tek güvenlerinin öğretmenlerinin milliyeti olduğunu gösterir. Unutmamak gerekir ki size dili öğretecek olan öğretmenin hangi milliyette olduğu değildir. Hele ki yeni başlayanlar için bu durumun negatif yönleri olduğunu yukarıda linkini verdiğim yabancı öğretmenlerle ilgili yazımda anlatmıştım.

Kurs alacağınız kişilerden ya da kurumlardan mümkünse referans isteyin. Onların daha önce ders verdiği öğrencilerin görüşlerini almaya çalışın. Hocayla en azından bir saatlik ders yapmadan karar vermeyin para hiç vermeyin. Önden bir kaç aylık para talep eden kurslara, bir saatlik derse katılıp kararınızı daha sonra vereceğinizi söyleyin, kabul etmezlerse o kurslara para vermeyin. Önden bir kaç aylık parayı daha öğretmeni ve onun ders işleme tarzını görmeden ödemek bir çeşit kumardır. Mümkünse demo ders yapan ve aylık ödeme yapabileceğiniz öğretmen ve kurumları tercih edin. 

Her ispanyol dili ve edebiyatı mezununa ispanyolca öğretmeni diye bakmayın. Bu bölümün son sınıfında okumasına ve beş ay sonra mezun olacak olmasına rağmen ödevlerinde hala benden yardım istemeyen bir sürü insan var. Bunu da söylemiş olayım. 

İspanyolca ile kalın!

0 yorum:

Yorum Gönder

Acción Poética

Acción Poética

Humor en Español

Humor en Español

İspanyolca Öğrenenler