"Hocam ne kadar sürede ispanyolca öğrenirim?"

İspanyolca öğrenmek isteyen öğrencilerimden en sık duyduğum soru bu. Ne kadar sürede öğrenebilirim? Bu konuda öğrencilerime verdiğim yanıt hiç bir zaman değişmez: "bunu ben bilemem, tamamen sana bağlı". Zira öğreticinin gramer derslerini tamamlaması ne kadar sürer diye bir soru sorulsa aşağı yukarı bir cevap verilebilir ama gramer derslerinin tamamlanması öğrencinin o dersi öğrendiği anlamına gelmez.

Bu konuda ders verenin yapması gereken, elinden geldiğince ders sırasında öğrencinin dikkatinin dağılmasını engelleyip, dersi eğlenceli hale getirerek ve bol örnekler vererek konuyu anlatmak. Öğretmenin görevi dersin sonunda biter ve asıl önemli olan başlar yani öğrencinin dersten sonra ne yaptığı. Haftada iki gün toplam dört saat ispanyolca dersinde olan öğrenci haftanın yedi günü, geriye kalan 164 saat ne yapar? Önemli olan bu soruya verilmesi gereken cevaptır. Dört ay içinde oldukça iyi konuşan öğrencilerim de oldu, yedi ay sonra bile o düzeye gelemeyen öğrencilerim de. Üstelik bu dört ay içinde çok iyi konuşan öğrenciyle, yedi ay içinde o seviyeye ulaşamayan öğrencinin zeka açısından birbirlerinden pek bir farkı da yoktu. Birisi diğerine göre daha çok çalıştı, o kadar.

Kısacası öğrenme süresini kısaltmada eğitimcinin etkisi yüzde 20, öğrencinin kurs dışında yaptığı çalışmaların etkisi yüzde 80 oranında etkilidir. Yine de bir cevap isteyenlere şu cevabı verebilirim:
Dersi dikkatle dinler, verilen ödevleri yapar ve her gün en azından iki saatinizi ispanyolcaya ayırırsanız (haftada sadece 14 saat yapar) 4 ay sonunda kendinizi rahatça ifade edebileceğiniz ve karşınızdakini yüzde 70 oranında anlayabileceğiniz bir düzeye ulaşırsınız.

Sevgilerimle...

1 yorum:

  1. ercan hocam ders saatini sabirsizlikla bekliyorum

    YanıtlaSil

Acción Poética

Acción Poética

Humor en Español

Humor en Español

İspanyolca Öğrenenler