Yabancı Öööretmenler

Bir yabancı sevdasıdır almış başını gidiyor yine. İthal öğretmen, ithal doktor konularını tartışmaya alışık insanların yaşadığı bir ülke burası. Benzer bir konu bizim alanımızda da var. Yabancı dil konusunda şehir efsanesi tadındaki söylemlerden birisi "dil dile değmeden dil öğrenilmez" ise diğeri de "yabancı dil yabancı öğretmenden öğrenilir" söylemi. Tabii ki öğrenilen bilgilerin pratiğe dökülmesi aşamasında öğrenci o dili anadili olarak konuşan birisine ihtiyaç duyabilir. Ama bu kişi öğrencinin öğretmeni olmak zorunda değil. Herhangi bir pratik grubuna dahil olarak da pratik meselesine çözüm bulabilir. Hem de sınıf ortamındaki sınırlı muhabbetlere nazaran daha iyi bir çözümdür pratik grupları.
İnsanlar yıllarca kafalarına sokulan fransız mürebbiye fikri yüzünden türkiyeli öğretmenlere pek yüz vermez oldu. Oysa bu ülkedei yabancı dil öğretmenlikleri bölümlerindei insanlar bu dillerin eğitimini alıyorlar yıllar boyunca. Her yıl yüzlerce mezun veriyor bu bölümler. Bu insanların eğitimine güvenmemek, onlara bir hoca olarak güvenmemek kesinlikle emeklerine yapılmış bir haksızlıktır. Yurt dışından yabancı öğretmenler gelip burada yabancı dil dersleri verecekse ya da şirketler yabancı dil açıklarını yabancı personel alımı yaparak kapatacaklarsa o üniversitelerde binlerce öğrenci ne demeye ömür çürütüyor ki? Kapatın o bölümleri gitsin!

Bu neyin kafasıdır anlayamadım bir türlü.

İspanyolca açısından baktığımda bu durumu çok net görebiliyorum. Bir çok latin amerikalı tanıdığım var türkiyede. Ülkelerinde ispanyolca öğretmenliğine dair hiç bir eğitim almamış, tamamen farklı alanlardan gelen bu insanlar sadece ispanyolca anadilleri olduğu için öğretmenlik yapıyorlar. Hem de öyle özel derslerde falan değil. Bildiğin resmi kurslarda. Kurslara sorunca bu adamların belgeleri var diyorlar. Belge dedikleri cervantes enstitüsünün ispanyolca yeterliliği göstermek amacıyla verdiği DELE diploması. Yahu adamın zaten anadili ispanyolca, giriyor sınava cervantes'te kendi dilini biliyor mu diye test oluyor. Kendi dilini öğretebiliyor mu diye değil! Ama kime anlatırsın. Biz yabancı hayranı bir ülkeyiz. İspanyol hocaya özel ders için saatlik 100 TL veririz ama bu topraklarda bu dili öğrenmek ve öğretmek için eğitim alıp, kendini geliştirmiş insanlara saati 30 TL ödemek zorumuza gider, pazarlığa tutuşuruz.

Bu kesinlikle büyük bir ayıptır ve bu ayıbın bedelini formasyon ve gramer bilgisi olmayan insanları çalıştıran kurslar ödemez sadece, aynı zamanda o kurslardan ders alan, para, emek ve zaman harcayan insanlar da öder.

Bu konuda dertliyim kısacası..

Bir sonraki yazıda/derste görüşmek üzere.

İspanyolca ile kalın...

0 yorum:

Yorum Gönder

Acción Poética

Acción Poética

Humor en Español

Humor en Español

İspanyolca Öğrenenler