Kolombiya - Türkiye

Malumunuz Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Türkiye Cumhurbaşkanı Gül ile Çankaya Köşkü'nde görüştü. Bu görüşmenin birçok tarihsel öneminin yanı sıra, bir Kolombiya devlet başkanının ülkemize yaptığı ilk ziyaret olduğunun da altını çizmek gerekiyor.

Görüşme sonrasında yapılan açıklamada Kolombiya ve Türkiye arasında vizelerin kaldırılacağını bildirdiler. Türkiye 2006 yılını Latin Amerika yılı ilan ettiğinden bu yana, bir çok Latin Amerika ülkesiyle ekonomik, siyasi anlamda ikili anlaşmalar imzaladı.

Bu gelişmenin son olmayacağı ve Türkiye'nin başta Brezilya olmak üzere birçok Latin Amerika ülkesiyle daha yeni anlaşmalar imzalayacağını düşünüyorum. Bu durum da tabii ki İspanyol dilinin bizim topraklarımızdaki önemini artıracaktır.

Yine hatırlatmakta yarar var, Kolombiya ile imzalanan ikili anlaşma sadece vizelerin kaldırılmasını kapsamıyor. Aynı zamanda iki ülke dışişleri bakanlıkları diplomasi akademilerinin ortaklık anlaşması ve hava ulaştırma alanında da bir anlaşma imzaladı. Bunun uçak biletleri fiyatlarına olumlu yansımasını umuyorum. Zira vizesiz yolculuğu bu kadar pahalı uçak biletleriyle gerçekleştirmek birçok kişi için hala çok zor.

İspanyolca ile kalın..
Ercan Bayraz.

0 yorum:

Yorum Gönder

Acción Poética

Acción Poética

Humor en Español

Humor en Español

İspanyolca Öğrenenler